Sporttudomány interdiszciplináris megközelítésben

2024.12.02.
Sporttudomány interdiszciplináris megközelítésben
A fizikai aktivitás és a rekreáció testi-lelki egészségre gyakorolt hatásai kerültek a középpontba az ELTE PPK Sport- és Rekreációmenedzsment Kutatócsoport hetedik alkalommal megrendezett Sport–Tudomány–Egészség konferenciáján.

A Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó eszmecserén a sport- és a neveléstudomány területén elismert szakemberek osztották meg gondolataikat, tapasztalataikat, kutatási eredményeiket a fizikai aktivitás fontossága mellett a mozgás és más rekreációs területek testi-lelki egészségünkben betöltött szerepéről, valamint a sportmenedzsment különböző aspektusairól. Az előadásokból kitűnt, hogy mind fizikai/mozgásos, mind pedig szellemi/mentális fronton szükséges cselekednünk a mindennapokban, nemcsak az egészségünk megőrzése, hanem az életminőségünk javítása érdekében. Külön szekció mutatta be a sport és a társadalom kapcsolatát, különös figyelmet fordítva a modern sportvilág komplex szerepére és hatásaira.

plenáris előadások között Szőts Gábor, a Magyar Sporttudományi Társaság főtitkára a 2010-ben indult egészségügyi kampánysorozat, Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja eredményeit ismertette. Mayer Krisztina, a Miskolci Egyetem docense a szenior korú tűzoltók rekreációs tevékenységeire vonatkozó kutatási eredményeit mutatta be.

Milyen szerepe lehet a számvitelnek a sportprofilú vállalkozásokban? Milyen speciális számviteli előírásokra lenne szükség a futball világában, különösen a saját nevelésű futballjátékosok esetében? – ezekre a kérdésekre kereste a választ Sisa Krisztina, a Budapesti Gazdasági Egyetem docense, új szempontokat adva a sportgazdaság iránt érdeklődők számára.

A plenáris előadásokat követő szekciók során az ELTE PPK Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet oktatói, doktori és alapképzésben résztvevői hallgatói mutatták be aktuális kutatási eredményeiket. Az érdeklődők összesen 24 rövid előadást hallgathattak meg a sportgazdaságtan, a sportpedagógia és -pszichológia, illetve a rekreáció, egészséges életmód területeiről. Az összesen közel 200 látogatót vonzó konferencián a legtöbben A sport társadalmi és menedzsment kérdései szekció előadásaira voltak kíváncsiak.

A három szekcióban a közönség szavazatai alapján a legjobb prezentációkat is kihirdettek:

  • Az egészséges életmód különböző vizsgálati kérdései szekció:
    Szűcs Attila László
     és munkatársai: Természetkapcsolataink
     
  • A fizikai aktivitás pszichológiai és pedagógiai kérdései szekció:
    Schwartz Kristóf: Challenges in psychophysiologic data collection in Trauma Studies
     
  • A sport társadalmi és menedzsment kérdései szekció:
    Tabi Norbert: A futball mint a modern tömegtársadalom rítusa

Az esemény főszervezői Patakiné Bősze Júlia és Magyar Márton voltak, munkájukat Gősi Zsuzsanna, az eseménysorozat megalapítója is segítette.

A konferencia szerkesztett absztraktkötete hamarosan elérhető lesz az Intézet weboldalán.